Hazánkban is terjed egyre jobban a harcsázás nem megszokott formája a bojlis-pelletes harcsázás. Spanyol vizeken ( pl: Ebro ) már régóta sikeresen alkalmazzák, az utóbbi években pedig már nálunk is terjedőben van. Több külföldi videót, fotót láthattunk már, hogy mázsa számra fogják a hatalmas harcsákat pellettel, bojlival. Én kizárólag Magyarországon horgászom, de utóbbi pár évben többször előfordult velem is, hogy több botos horgászatnál nem az élőhallal, hanem a bojlissal sikerült megfogni a harcsákat.
1. Bojlival fogott csodaszép harcsám
De miért is sikeres ez a csali? A bojlik, pelletek többek között magas minőségű hal-, máj-, vér-, növényi lisztekből állnak. Vonzó illatuk, tápláló beltartalmuk fogósságuk lényege. Főleg olyan vizeken működnek jól, ahol sok a bojlis pontyhorgász. Nagy mennyiségben kerül bojli a vízbe a sokszor hatalmas etetésekkel, amire a harcsák hamar rászoknak. Rájönnek, hogy nem kell a kishalak után hajtani, fölösleges energiát veszíteni, hiszen a bojlikat csak fel kell hörpölni és máris tele a gyomor. Beltartalmuknál fogva pedig kíválló tápanyag és ezt ők is érzik. Így vannak olyan vizek és időszakok, amikor sokkal könnyebben megfoghatjuk álmaink harcsáját bojlival, mint élőhallal, vagy nadállyal. Milyen felszereléssel kezdjünk neki, milyen csalival, hogyan etessünk, számtalan kérdés merül fel! Ezekre próbálok megoldást nyújtani az elkövetkezőkben!
MONSTER CAT HARCSA BOJLI MONSTER CAT HARCSA PELLET (HAL-VÉR-MÁJ) MONSTER CAT STOPPER A CSALI RÖGZÍTÉSÉRE
Etetés, csalizás:
Az etetés igazán pénztárca függő. Túletetni a harcsákat nem tudjuk. Sajnos a bojlik a drága hallisztek miatt nem a legolcsóbbak. Én kombinálni szoktam a bojlikat a jóval olcsóbb, nagy méretű (min:28mm) pelletekkel. Így már elviselhetőbb. Senki ne kezdjen bele bojlis harcsázásba pár szem bojlival, mert szinte biztosan kudarc lesz a vége. Én nem azt mondom, hogy több száz kilót szórjunk be, de muszáj a csali köré szórni, hogy ráálljanak a harcsák. Egy kis trükkel viszont a mennyiséget csökkenthetjük. A beszórni kívánt pelletet és bojlit használat előtt belocsolom az erre a célra gyártott dippel. Nagy kedvencem a Monster Cat belocsolók, aminek fantasztikus illata van. Létezik májas, kagylós, véres változatban is, egyikkel sem hibázhatunk. A bojlik, pelletek magukba szívják az értékes folyékony összetevőket, és vízbe kerülésük során felhőként terjednek szét, messziről odavonzva még a kevésbé táplálkozni kívánó harcsákat is. Ezzel a módszerrel a kevesebb több lesz! Az etetésre szánt keveréket 5-10 négyzetméteren egyenletesen szórom szét. Egyébként az utóbbi években én a hagyományos élőhalas vagy nadályos harcsa- horgászatkor is csinálok bojlis, pelletes etetést a csali köré. Sokkal több kapást tudtunk elérni azzal a bottal, ahol a csalihal alá szórtunk bojlit, pelletet.
A bojlik mérete lehetőleg minél nagyobb legyen, (min 24mm ) hogy a fehér halak, egyáltalán ne, a pontyok pedig kevésbé tudják felszedni. Sajnos a pontyokat nem tudjuk 100 %-osan kikerűlni, de pár trükkel csökkenthető a pontykapás. Mire is gondolok? A bojlit távolra engedjük el a horogtól a hajszál előkén. Így ha a ponty fel is szívja nem akad a horog és kifújja az ellenállást érezve. Bojli méretének növelése min. 24 mm, duplán, triplán, csokorba kötve. ( folyamatosan emeljük a mennyiséget, ha a helyzet úgy kívánja. Én legtöbbször 3.5 szem 24 mm bojlit kötök csokorba.
Ez a harcsa folyamatosan öklendezte fel a bojlikat fotózáskor
Csali választás: Ehhez a módszerhez nem mindegy milyen bojlit használunk. Fontos, hogy erőteljesen halas, májas beltartalmú legyen. Én évek óta a Monster Cat bojlit használom, rengeteg harcsát fogtam vele. Csalizásnál 2-5 darabot szoktam felfűzni, nekem ez vált be legjobban, csokorba kötni több darabot is, amennyiben a pontyok nagyon támadják. A csalizásra szánt bojlikat vagy bedippelem, vagy aroma spray-vel fújom be, hogy még vonzóbb legyen és kiemelkedjen illatával az etésből. Spray használatakor pedig a ledcort és ólmot is befújom, így egy rendkívül büdös, de a harcsák számára annál vonzóbb végszereléket kapunk.
Ebbe a gyomorba sok bojli elfér!
Lebegtetés! Köztudott, hogy a harcsák sokszor szívesebben veszik fel a megemelt csalikat mint a talajon fekvőt. A bojlik, pelletek, vagy akár a puha testű csalik megemelését un. pop-up lebegő bojlikkal érjük el. Az aktív olvadó pop-up bojlik pedig a folyamatos kiáramlás miatt még vonzóbbá tehetik csalinkat. A felkínálási módnak pedig csak a képzelet szabhat határokat. Nekem legjobban bevált 1-2 süllyedő és egy lebegő bojli párosítása.
MONSTER CAT AKTÍV POP-UP!
Felszerelés:
Ennél a módszernél nincsen szükség 500-1000 gr-os botokra. HaSználhatunk erősebb 3,5 lb-5 lb bojlis botokat vagy 200-500 gr körüli harcsázókat. Jó választás lehet a Monster Cat Prestige harcsázó bot, ami brutálisan erős és mégis kellően rugalmas ez által kiváló fárasztási élményt ad kisebb harcsák esetében is. Ár-érték arányával és minőségével kiemelkedik a harcsázó botok közül. Orsóban a lényeg, hogy nagy teherbírású legyen, előnyösek a nagy dob kapacitásúak, ha távolabbi helyeket kell meghorgászni. Zsinór vastagságnál a körülmények a mérvadóak. Nehezebb terepen megfelelő méretű fonottal vegyük fel a versenyt, amennyiben a helyi szabályok engedik. 0,50 mm alá ne menjünk. Előkének 1 mm harcsázó előke zsinórokat használjunk.
DIPPEK, AROMA SPRÉK, NEM CSODASZEREK DE ELDÖNTHETIK HOGY FOGUNK HARCSÁT VAGY SEM!
Végszerelék:
Ez a módszer egyik legfontosabb része. Klasszikus bojlis pontyhorgász végszereléket használok, erősebb verzióban. A fő zsinor végére 1 m hosszú harcsázó előke zsinórt kötök. Ólomban 160-260 gr közöttit használok, fixen vagy inline kötve. Az előkém pedig 0,70mm - 1,00 mm-es fonott harcsázó előke. ( pl: Monster Cat fonott előke. ) A horog sem túl nagy, nekem a Monster Cat Diamant Cat Hook típus 6/0 méretbe vált be legjobban. Ennél a módszernél fölösleges hatalmas kampókat használni, viszont vastag húsú erős legyen. A horgot klasszikus csomómentes kötéssel rögzítem és feltűnő színű védő gumival látom el. Ez védi a kötést és látható lesz a horog helyzete éjszaka is a hal szájában. Gondolom senki sem szeretne belenyúlni a horogba a harcsa kiemelésekor!
MONSTER CAT PRESTIGE HARCSÁZÓ BOT, BÍRNI FOGJA!
Víz választás- helykeresés:
Ahol nincs ott ne keressük! Mondja a mondás, de harcsa szinte minden vízben van! Bár sokszor észrevétlenek, mégis szinte minden tóban és folyóban ott vannak. Egy Pest közeli tóban pár éve súlyos halpusztulás volt. Akkor szembesültek a horgászok a harcsák jelenlétével és méretükkel mikor rengeteg 50-100 kiló közötti döglött harcsa jelent meg a vízen.
Ahol viszont elkezdjük a harcsázást, ott viszont fordítsunk időt a helykeresésre. Minden vízen megvannak a harcsák kedvenc tartózkodási helyei, ezek felderítésével közelebb kerülünk a sikerhez.
SOMOGYI VIZEKEN IS EREDMÉNYES VOLT A BOJLI! EGY ZALAI TÁROZÓN A VISSZAENGEDÉS PILLANATA!
További sok sikert és eredményes harcsahorgászatot kívánok, Pintér Zsolt
Jelöljetek be a facebookon az alábbi linkre kattintva: https://www.facebook.com/
Kövessetek be a TikTokon is! Folyamatosan mennek fel a harcsás tartalmak, élő bejelentkezések a vízpartról, az alábbira kattintva: https://www.tiktok.com/@harcsahorgaszpinterzsolt